Case study (part #1): Hive currency exchange for the purchase of food and elaboration of a menu in Venezuela || Estudio de caso (parte #1): Intercambio de moneda Hive para la compra de alimentos y elaboración de un menú en Venezuela.

in LeoFinance3 months ago (edited)

Acurewa's Air Monkey lab curations 1 1.png

This publication is written in double language so you will get an English text followed by a Spanish text.

Esta publicacioón se encuentra escrita en doble lenguaje por lo que conseguiran un texto en ingles seguido de uno en español.

As we all know the #HIVE platform has its own cryptomoney, so to really understand the use of currency outside of the virtual space, and taking into account our country situation, we wanted to carry out a small qualitative research that would show the process of exchanging the #HIVE currency to Bolivars for the elaboration of a menu for 4 people. We met with @imagenious who sent us 100 HIVE for its later exchange to Bolivars, in order to give use to the currency, and show the whole process that would allow us to understand the exchange.

We then embarked on a human, microsociological and journalistic adventure, to try to understand what seems to lack any economic logic, the exchange and use of currency in Venezuela from us as users. All this in the midst of the crown virus pandemic, with its closed streets, restricted shopping hours, days of the week when we can and cannot leave our homes.

image.png

Finance and exchange.

As is well known, Venezuela is going through an endless economic crisis that not even the best economists in the world have been able to understand or explain.

Despite the fact that the country's official currency is the "Bolivar", the local prices of all products and services depend on the rise of the dollar in a market called the "parallel market", whose main feature is the permanent rise in the value of the dollar against an increasingly devalued local currency. This, which seems a totally unstable, arbitrary system makes the dollar the only "real" reference for pricing everything.

image.png

The exchange pages give a referential price of the dollar ($) that is used depending on the needs you have as a user, ie: If you need to sell dollars, you take into account the highest average rate, but if you need to buy, then the reference is the lowest rate. This system benefits those who have more dollars, are traders or important agents of the economy, but not the common people. It is a speculative and subjective system because no one knows how the dollar is assigned a value. This does not seem to be controlled by any government agency.

image.png

The first process that every Venezuelan winter goes through, is to use an exchange house that transforms your HBD or Hive to Bolivars.

Normally we go to @casadecambio; we contact them via Discord to make the previous comparison of the different rates they offer. Then we make a transfer to their account in Hive and they make the transfer directly to our bank accounts.




According to the "official" pages, we should have obtained Bs82,266.54 per $hive but instead we obtained Bs72,450, Bs9,816.54 less, which represented a loss for us of approximately 10%. It is necessary to consider that this is one of the best exchange houses that are available in the middle, since it is the one that charges a minor commission in comparison to others, besides having a system that allows to carry out the change in a minimum of time and in a simple way.

They work with a banking function called "mobile payment", so in a matter of 10 minutes we made the change and had the total amount (Bs7,245,000) in our bank account, ready to be used for purchases.

Menu design and buying.

With the theme of the menu we decided that for its design we would take into account what an average Venezuelan family from the popular sectors consumes. The basic diet consisted of vegetables, vegetables, vegetable and animal protein (the least). Fruits were included, but this is not something that can be bought regularly, nor in the recommended quantities because they are expensive. For example, we can find 1kg of litter in the market between Bs250,000 and Bs1,000,000, and taking into account that the average family has between 4 and 6 members, fruits are not profitable, so they are usually consumed as juice, as this is the most productive form.


image.png

The purchase was made within a radius of 1.5 km from our residence, having as main reference, that we are a few blocks from one of the biggest markets in the city, the "Mercado de Guaicaipuro". We found that the prices of the products of the basic basket, more vegetables, vegetables and fruits, are up to 50% more expensive than in other places, which does not make sense since the characteristic that these markets are supposed to have, is that of being wholesalers. So we decided to go to the street markets, hawkers' markets and "Los gochos ", resale carriers that are located in corners, parking lots or renting spaces to private properties, to do our shopping.

These people come from the State of Táchira and cross half the country weekly to provide food to some 400 families in the area where we are located, but this is extensive to the entire city of Caracas. That is to say, they are currently the labor force that provides the caraqueños with tubers, vegetables, grains and fruits. This is above other markets. Our local gochos sell their products from Wednesday to Saturday, from 6am to 4pm, or depending on the time restrictions due to the pandemic.

image.png

When we arrived at the site we talked to the people in charge so that we could take pictures and document the process, since in these itinerant establishments they are not legal, since they do not pay taxes, but they make agreements with the authorities and private individuals who rent spaces to carry out their activities. This is why they fear a campaign against them.

image.png

Given the sanitary safety measures, the space only allows 5 people to pass at a time, so we had to line up to enter. The wait was approximately 20 minutes, minutes that we took to interview the employees and learn more about their work experience traveling the country and the pros and cons of their routine from the time they leave their homes until they arrive in the capital.

image.png

When we entered we looked at the prices, the main focus of our attention because of the savings, and as I said previously, the costs were much more accessible than the municipal markets we had gone to before, but, the prices are priced on an average by items that are arbitrarily defined by these sellers, which allows them a maximum profit. Unlike the municipal market where products are priced one by one.

image.png

Once the items had been chosen, we we weighed them so that they would give us the total amount and proceed to pay.

The total amount was Bs3.190.000 which represented 50% of the total obtained after the change of the Hive, not including proteins, dairy products, cereals, sugars, or fats.

image.png

Because the weights are often found with or without the intention of being off balance, there is no escaping being charged a little more than they should be, and to test this phenomenon when we get home we weigh the products purchased one by one.

image.png

image.png

After weighing, we began to take out the real beads and among what we observed were the 200 grams less of the supposed "black beans" kilo, and of the total weight, 6% less received from the merchandise we paid for.

In other words, our adventure of exchanging and buying brings to mind that it is the user who always loses out, since his money disappears with each transaction, and he does not really receive what he pays for.

image.png

To buy products such as cheese, eggs, corn flour, rice, sugars and oil, we decided to join a whatsapp chat of local purchases of the building where we reside. This chat is run by one of the owners, who is dedicated to the resale of all types of food and products. Those who make life inside the chat are either buyers or sellers. This is how we contact each other by this means and acquire our products without leaving home.

image.png

image.png


Among the things we bought were:

image.png

At this point we had already spent the total available, but in the same way we had to buy some other things like salt, peanuts, sunflower oil, paper, and other basics; so it was demonstrated our theory that the basic basket for a family of 3, would mean an expense of approximately $35 a week, in a country that has a monthly minimum wage of $4.

With this ends the first part of our experiment, we hope it has been of interest, since soon we will be showing you how we administer and prepare these foods during the week, besides giving you a little more updated information of the evaluation of the currency in the course of the days.

Asset 4.png

Versión en Español


Como todos sabemos la plataforma de #HIVE cuenta con su propia criptomoneda, por lo que para comprender realmente el uso de la moneda fuera del espacio virtual, y teniendo en cuenta nuestra situación país,quisimos llevar a cabo una pequeña investigación cualitativa que mostrara el proceso de intercambio de la moneda #HIVE a Bolívares para la elaboración de un menú para 4 personas. Nos juntamos con @imagenious quien nos envió 100 HIVE para su posterior cambio a bolívares, a fin de darle uso a la moneda, y mostrar todo el proceso que nos permitiera comprender el intercambio.

Nos embarcamos entonces en una aventura humana, microsociológica y periodística, para tratar de entender lo que parece carecer de toda lógica económica, el intercambio y uso de la moneda en Venezuela desde nosotros como usuarios. Todo esto en medio de la pandemia de corona virus, con sus calles cerradas, horarios restringidos para compras, días de la semana en los que podemos y no salir de nuestros hogares.

image.png

Finanzas y cambio.

Como es bien sabido, Venezuela atraviesa una interminable crisis económica que ni los mejores economistas del mundo han podido comprender o explicar.

A pesar de que la moneda oficial del país es el "Bolívar", los precios locales de todos los productos y servicios dependen del alza del dolar en un mercado denominado "mercado paralelo", cuya principal característica principal es la subida permanente del valor del dolar frente a una moneda local cada vez más devaluada. Éste, que parece un sistema totalmente inestable, arbitrario convierte al dolar en la única referencia "real" para darle precio a todo.

image.png

Las paginas de cambio dan un precio referencial del dolar ($) que se utiliza dependiendo de las necesidades que se tengan como usuario, es decir: Si necesitas vender dolares, tomas en cuenta la taza más alta en promedio, pero si se necesitas comprar, entonces la referencia es la tasa mas baja. Este sistema beneficia a quienes tienen más dólares, son comerciantes o agentes importantes de la economía, pero no así a la gente de a pie. Es un sistema especulativo y subjetivo porque nadie sabe cómo se le asigna valor al dolar. Esto no parece ser controlado por ningún organismo gubernamental.


image.png

El primer proceso por el que todo hiver venezolano pasa, es por el de usar una casa de cambio que transforme sus HBD o Hive a Bolívares.

Normalmente acudimos a @casadecambio; los contactamos vía Discord para hacer la comparación previa de las diferentes tasas que ofrecen. Posteriormente hacemos una transferencia a su cuenta en Hive y ellos nos realizan la transferencia de forma directa a nuestras cuentas bancarias.


Según las paginas "oficiales" deberíamos de haber obtenido 82.266,54bs por cada $hive pero en su lugar obtuvimos 72.450bs, 9.816,54bs menos, lo que representó para nosotros una pérdida de más o menos 10%. Hay que considerar que esta es una de las mejores casas de cambio que están disponibles en el mercado, ya que es la que cobra una comisión menor en comparación a otras, ademas de tener un sistema que permite realizar el cambio en un mínimo de tiempo y de forma sencilla.

Trabajan con una función bancaria llamada "pago móvil", por lo que en cuestión de 10 minutos hicimos el cambio y teníamos el monto total (7.245.000bs) en nuestra cuenta bancaria, listo para ser usado en las compras.

Diseño de menú y compra.

Con el tema del menú decidimos que para su diseño tendríamos en cuenta lo que una familia promedio venezolana de los sectores populares consume. La dieta básica consistió en verduras, vegetales, proteína de origen vegetal y animal (las menos). Las frutas fueron incluidas, pero no es algo que se pueda comprar con regularidad, ni en las cantidades recomendadas porque son costosas. Por ejemplo, podemos encontrar 1kg de lechoza en el mercado entre Bs250.000 y Bs1.000.000, y teniendo en cuenta que la familia promedio tiene entre 4 y 6 miembros, no resultan rentables las frutas, por lo que por lo general son consumidas como jugo, al ser esta la forma más rendidora.


image.png

La compra se hizo en un radio de 1.5km de nuestra residencia, teniendo como referencia principal, que estamos a pocas cuadras de uno de los mercados mayores de la ciudad, el "Mercado de Guaicaipuro". Nos encontramos con que los precios de los productos de la canasta básica, más vegetales, hortalizas y frutas, son hasta un 50% más costosos que en otros lugares, lo cual no tiene sentido ya que la característica que se supone tienen estos mercados, es la de ser mayoristas. Decidimos entonces acudir a los mercados ambulantes, de buhoneros y a "Los gochos", transportistas revendedores que se ubican en esquinas, estacionamientos o alquilan espacios a propiedades privadas, para hacer nuestras compras.

Estas personas vienen desde el Estado Táchira y atraviesan la mitad del país semanalmente para proveer de alimentos a unas 400 familias en el sector donde nos encontramos, pero esto es extensivo a toda la ciudad de Caracas. Es decir, que en la actualidad son ellos la fuerza de trabajo que provee a los caraqueños de tubérculos, verduras, granos, hortalizas y frutas. Esto por encima de otros mercados. Nuestros gochos locales venden sus productos de miércoles a sábado, en horario comprendido de 6am a 4pm, o dependiendo de las restricciones de horario por la pandemia.

image.png

Al llegar al sitio hablamos con los encargados para poder tomar fotos y documentar el proceso, ya que en estos establecimientos itinerantes no son legales, pues no pagan impuestos, sino que hacen acuerdos con las autoridades y privados que le alquilan espacios para llevar adelante su actividades. Razón por la cual ellos temen que se hagan una campaña en su contra.

image.png

Dadas las medidas de seguridad sanitaria, el espacio solo permite que pasen 5 personas a la vez, por lo que debimos hacer una fila para entrar. La espera fue de 20 minutos aproximadamente, minutos que aprovechamos para entrevistar a los empleados y saber más de su experiencia de trabajo recorriendo el país y de los pro y contras de su rutina desde que salen de sus hogares hasta que llegan a la capital.

image.png

Al entrar nos fijamos en los precios, foco principal de nuestra atención por el tema del ahorro, y como dije previamente, los costos eran mucho mas accesibles que el de los mercados municipales a los cuales habíamos acudido antes, pero, los precios se tasan en un promedio por rubros que son definidos arbitrariamente por estos vendedores, lo que les permite una máxima ganancia. A diferencia del mercado municipal donde los productos se tazan uno a uno.

image.png

Una vez elegidos los rubros, los llevamos a pesar para que nos dieran el monto total y proceder a pagar.

El monto total fue de Bs3.190,000 lo que representaba el 50% del total obtenido después del cambio de los Hive, sin incluir proteínas, lácteos, cereales, azúcares, ni grasas.

image.png

Debido a que los pesos muchas veces se encuentran con o sin intención descalibrados, no hay quien se salve de que le cobren un poco mas de lo que deberían, y para probar este fenómeno al llegar a casa pesamos uno a uno los productos comprados.

image.png

image.png

Después de pesados, comenzamos a sacar las verdaderas cuentas y entre lo que observamos estaban los 200 gramos menos del supuesto kilo "caraotas negras", y del total del peso, un 6% menos recibido de la mercancía que pagamos.

Es decir: que nuestra aventura del cambio y la compra nos trae como reflexión que es el usuario el que sale siempre perjudicado, ya que su dinero se desvanece con cada transacción, y no recibe verdaderamente lo que pago.

image.png

Para comprar productos como queso, huevos,harina de maíz, arroz, azúcar y aceite, decidimos sumarnos a un chat de whatsapp de compras locales del edificio donde residimos. Este chat es llevado por una de las propietarias, que se dedica a la reventa de todo tipo de alimentos y productos. Quienes hacen vida dentro del chat son a su vez o compradores o vendedores. Es así como nos contactamos por este medio y adquirimos nuestros productos sin salir de casa.

image.png

image.png


Entre las cosas que compramos estuvieron:

image.png

Ya a este punto habíamos gastado el total disponible, pero de igual forma debimos comprar algunas otras cosas como sal, maní, aceite de girasol, papelón, y otros básicos; Por lo que quedaba demostrada nuestra teoría de que la cesta básica para una familia de 3, significaría un gasto de aproximadamente $35 a la semana, en un país que tiene como Salario mínimo mensual de $4.

Con esto finaliza la primera parte de nuestro experimento, esperamos haya sido de interés, ya que próximamente estaremos mostrandoles como administramos y preparamos estos alimentos durante la semana, ademas de darles un poco mas de información actualizada de la evaluación de la moneda en el transcurso de los días.

Asset 4.png

Always remember to use the tags #lotus #naturalmedicine #adiwathrive and #thriveonhive so we can find your content easily.


If you want to support the curation of content made with love don't hesitate to delegate us to the account of @adiwathrive

Always remember to use the tags #lotus #naturalmedicine #adiwathrive and #thriveonhive so we can find your content easily.


Si quieres apoyar la curación de contenido hecho con amor no dudes en delegarnos a la cuenta de @adiwathrive

Asset 4.png

Sin título3.jpg

Supporting Natural Health Content on HIVE

Discord || Community

banner  negro.png

Sort:  

Appreciated this important post. I have also had to rely on selling some HBD during the Covid quarantine for food and yes, our little family of 2 WAS able to survive on veggies, rice, beans and eggs for about 30 HBD per week. Tough but doable. The commisison of about 10% is hard and much the same here in Thailand.

What you shared here is seriously important and helps everyone to realize just how important #HIVE is in Venezuela, Nigeria and other places with rampant inflation and economic collapse.

Wish you courage and invite you to post more great content so we can support you with Hive.

Excelente trabajo, muestran un poco la manera en que vivimos los Venezolanos y lo que debemos hacer para cambiar criptomonedas a nuestra moneda local (BsS).

Muchas gracias por mención @adiwathrive

Este es un post extraordinario, que ha sido hecho con gran detalle, razón por la cual les felicito ampliamente. Sirve de referencia para muchas personas de otros países a quienes les resulta inconcebible la realidad tan dura que vivimos en Venezuela. Muchas bendiciones para ustedes.

This is an extraordinary post, which has been done in great detail, which is why I congratulate you widely. It serves as a reference for many people from other countries to whom the harsh reality that we live in Venezuela is inconceivable. Many blessings to you

Esta información me encanta, porque vemos el camino que tenemos los tenedores de Hive en lograr llevar el valor digital al valor tangible.

Excelente esta publicación. Saludos

Sad what is happening.
With everything so expensive, are people growing vegetables on their own to help with food cost?